תכנון נכון לפני כתיבה

תכננו את העבודה שלכם באופן נכון

כדי להימנע מגניבה ספרותית עליכם לתכנן היטב את תהליך כתיבת העבודה. עליכם להחליט כיצד לשלב את מקורות המידע השונים להם תזדקקו במהלך עבודתכם, ולמצוא את האיזון הנכון בין החומר שתיקחו ממקורות שונים, לבין החומר המקורי שתכתבו בעצמכם. מומלץ להכין תכנית עבודה עם ראשי פרקים, ולהחליט באמצעותה על מהלך העבודה.

כתבו הערות חשובות תוך ציון המקור שלהן

במהלך המחקר שלכם אתה תיתקלו לא פעם בהערות חשובות, משפטי מפתח, רעיונות מוצלחים, וטיפים. כדאי מאוד שתרשמו אותם בצורה מסודרת ותציינו לידם את המקור שלהם ושם האדם שכתב אותם. הערות אלו יעזרו לכם רבות בכתיבת העבודה וכשתשתמשו בהן, חשוב מאוד שתקפידו לציין מהיכן הם נלקחו. אם לא תציינו את המקור שלהן או שתציינו אותו באופן שגוי יחשב לכם הדבר לגניבה ספרותית.

כתיבה נכונה – ציינו את מקורות המידע שלכם והקפידו לצטט

כשאנו מפרסמים טקסט שכתבנו, חשוב לצטט ולציין את המקור המדויק של כל חומר כתוב שנעזרנו בו במהלך כתיבת העבודה. אם ישנו טקסט כתוב שנלקח מאדם אחר, או נכתב על ידנו על סמך רעיון של אדם אחר, חשוב שנציין זאת – בין אם זה ציטוט, או בין אם זה ניסוח טקסט מחדש. ציון המקור הכרחי על מנת למנוע גניבה ספרותית. ציון המקור יתרום לעבודה שלכם, כי הוא יראה שאינכם גונבים ומעתיקים רעיונות של אדם אחר וכך זה יתרום לאמינות שלכם. הרעיונות המקוריים והייחודיים שלכם יקבלו משנה תוקף, והוא יצור הבדל ברור בין העבודה המקורית שלכם לעבודה של אנשים אחרים. ראו גם כיצד יש להשתמש בציטוטים ומהי הדרך הנכונה לציין מקורות.

הבחינו בין מקורות הטקסט השונים

גם אם ציינתם או ציטטתם את מקור החומר, קחו בחשבון כי עליכם להימנע מניסוחים מעורפלים שעלולים לטשטש את זהותו של המחבר המקורי של הטקסט שבו השתמשתם. וודאו שניתן להבדיל בבירור בין הרעיונות האישיים שלכם לבין אלו שנלקחו מאנשים אחרים. אם עשיתם שילוב של שני מקורות שונים או יותר, חשוב שתדאגו לכך שיהיה ניתן להבחין ביניהם בנקל. בדקו שאתם מצטטים את המקור המתאים עבור כל חלק כך שיהיה ברור מהיכן הוא נלקח ותמנעו בלבול אפשרי בין חלקי הטקסט השונים.

למדו כיצד לנסח טקסט מחדש

ניסוח טקסט מחדש, משמעו, כתיבת הטקסט בסגנון שונה, תוך שינוי המבנה שלו ובחירת מילים חדשה. שינוי של כמה מילים בודדות מהטקסט המקורי איננו נחשב לניסוח חדש, אלא לגניבה ספרותית. צריך לשמור על מהות התוכן, אך חובה לשנות את המילים ואת מבנה המשפטים. חשוב לזכור שגם אם ניסחת את הטקסט בצורה נכונה, חובה עליך לציין את המקור. ראה גם איך ניתן לנסח טקסט מחדש.

בדקו את אמינות מקורות המידע שלכם

לא כל מקורות המידע, שבאינטרנט ומחוצה לו, הם מקורות ראויים לשימוש. למעשה, מקורות רבים מכילים מידע שגוי. כדי להבדיל בין מידע נכון לבין מידע שגוי, צריך לוודא שמחבר הטקסט – שבו אתם רוצים להשתמש – הוא אישיות ידועה בתחום שהוא כתב עליו, ומומלץ לבדוק את תאריך פרסום העבודה שלו. צריך לקחת בחשבון שלעתים עובדה שהיא נכונה בזמן אחד יכולה להפוך לשגויה בזמן אחר. לאחר מחקר קצר, בדרך כלל, ניתן יהיה לקבוע האם המידע הוא נכון וראוי לשימוש.