פורסם ב- כתיבת תגובה

הלוואות למוגבלים בחשבון

מיהו מוגבל בחשבון?

הגבלת חשבון הינו הליך לפי חוק שיקים ללא כיסוי, התשמ״א-1981. על פי חוק זה, חשבון יהיה מוגבל (חשבון מוגבל), ובעליו יהיה מוגבל (לקוח מוגבל) אם סורבו במשך שנים עשר חדשים עשרה שיקים או יותר שנמשכו על החשבון, ובלבד שעברו לפחות חמישה עשר ימים בין הסירוב הראשון לסירוב האחרון.

ישנם עוד שני סוגים של הגבלות בחשבון: מוגבל חמור ומוגבל מיוחד.

מהות ההגבלה נוגעת לאפשרות של לקוח מוגבל לפתוח חשבון בנק ולמשוך שיקים. לקוח מוגבל מנוע מלפתוח חשבון בנק, ומנוע מלמשוך שיקים בחשבון קיים. הבנק מצדו מנוע מחתול חשבון ללקוח מוגבל, או להנפיק לו פנקס שיקים אם הוא לקוח קיים.

הלוואות ללקוחות מוגבלים

לקוחות שחשבונו מוגבל עלולים למצוא את עצמם מהר מאוד בפני שוקת שבורה. מצד אחד הם מנהלים משק בית או עסק, ומצד שני אין הם יכולים לנהל את החשבון באמצעות משיכת שיקים, גם אם יש להם כיסוי!

חברות וגופים שונים במשק הבינו, שלקוח מוגבל הוא לא בהכרח לקוח חדל פירעון. יש מצבים שבהם ההגבלה בחשבון באה כתוצאה מצירוף נסיבות שלוא דווקא קשור להתנהלותו הפיננסית של הלקוח. אבל גם אם כן, ישנם עסקים רבים במשק הבנויים על מתן הלוואות ללקוחות שחשבונם הוגבל, והסיכון שהם נוטלים בכך מחושב היטב מצדם.

כיצד ניתן להתמודד עם הגבלה בחשבון?

אין ספק שקשה להתנהל כאשר החשבון מוגבל. במיוחד לעסקים שבנויים על תזרים מזומנים של שוטף פלוס, שאצלם הנחיצות במשיכת שיקים היא עניין קיומי כמעט.

ובכן, כדאי לדעת שהחוק מאפשר ללקוח מוגבל או מוגבל חמור לערער על ההגבלה ולבקש שלא להביא במניין השיקים שסורבו, שיקים כאלה או אחרים מחמת טעות, עיקול בחשבון או שהיה ללקוח יסוד סביר להניח ששיק שמשך –  יכובד.

מכל מקום כדאי לזכור שחשבון מוגבל אין פירוש הדבר חשבון חסום. ההגבלה הינה, כאמור, על משיכת שיקים, ולא על ניהול חשבון קיים. לפיכך, אין שום מניעה לקבל הלוואה ממקור בנקאי או חוץ בנקאי, להפקיד את הכסף בחשבון (המוגבל), ולהתנהל בחשבון באמצעות משיכות מזומן, כל זמן שלא חורגים מהמסגרת המאושרת.

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments